Napisz do nas Masz pytanie?

Podsumowanie I.kwartału 2014
11.05.2014

NeoVize Kliniki Okulistyczne: Podsumowujemy pierwszy kwartał 2014


Blisko 400 przeprowadzonych kompleksowych badań  okulistycznych i 65 wykonanych zabiegów usunięcia zaćmy to najkrótsze podsumowanie pierwszych 4 miesięcy działalności kliniki okulistycznej NeoVize w Cieszynie. Wśród pacjentów dominowali mieszkańcy województwa śląskiego oraz Warszawy i Krakowa. Chociaż byli i tacy, którzy przyjechali na zabieg usunięcia zaćmy ze Słupska, Poznania, Nysy, Opola, Kielc i Tarnowa.


- W Polsce jesteśmy znani od dawna. W ciągu ostatnich kilku lat z usług naszych placówek w Pradze, Brnie, czy Bratysławie skorzystały setki polskich pacjentów. Rozbudowując nasze kliniki i szukając miejsc pod lokalizację nowych ośrodków nie mogliśmy nie uwzględnić medycyny transgranicznej. Czeski Cieszyn dzięki swojemu położeniu i skomunikowaniu daje nam możliwość rozwoju usług medycznych zarówno dla Czechów, jak i dla mieszkańców Polski i Słowacji – podkreśla Jiří Žaloudek, dyrektor cieszyńskiej placówki.  

Zaćma – widzenie bez kompromisów

W ostatnim raporcie Najwyższa Izba Kontroli stwierdza, że na operację zaćmy czeka prawie 400 tysięcy pacjentów, a przeciętny czas oczekiwania wynosi ponad półtora roku. To tylko statystyka. Wśród pacjentów operowanych w Cieszynie, był i taki, któremu termin zabiegu w Warszawie wyznaczono na 2019 rok. 
Zaćma powinna być operowana wtedy, kiedy zaczyna przeszkadzać w codziennych czynnościach, kiedy staje się powodem dyskomfortu i komplikuje życie. Wtedy odkładanie terminu, wmawianie pacjentowi, że jeszcze trochę może wytrzymać, że póki, co wystarczą mocniejsze okulary jest nieludzkie. Nie rozumiem, jak można skazywać kogoś na tak dyskomfortowe życie? – zastanawia się dr n. medycznych Lubomír Továrekz klinik Neovize w Cieszynie. – W Czechach już dawno uporaliśmy się z problemem kolejek do tego zabiegu. Kiedy słyszę od pacjentów, z którymi się spotykam, że w Polsce czeka się na ten zabieg od 3 nawet do 6 lat, nie mogę tego zaakceptować. Staramy się jak najszybciej „przywracać dobry wzrok”. To dobrze, ze jesteśmy tutaj, gdzie ciągle dla tak wielu ludzi zaćma jest problemem nie do przezwyciężenia – zdecydowanie dodaje dr Tovarek. 
Kliniki NeoVize nie stosują wietnamskich, indyjskich czy innych tanich, niegwarantujących odpowiedniej jakości, soczewek. – Tutaj nie ma mowy o żadnych jakościowych kompromisach – podkreśla dr Tovarek. – Dlatego naszymi standardowymi soczewkami są te oferowane przez firmę Alcon, renomowanego  amerykańskiego producenta. Pacjenci z Polski najczęściej decydują się na wszczepienie soczewek Acrysof Natural i Acrysof Natural IQ (asferyczna).

Rozszerzamy działalność
Pod koniec marca pierwszej grupie pacjentów podano zastrzyk z Avastinu. To uznana i skuteczna metoda leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, stosowana również w przypadku upośledzenia siatkówki oka przez cukrzycę. Avastin powstrzymuje krwawienie, obrzęki i odkładanie się szkodliwych substancji. Lek ten podaje się ambulatoryjnie, po wcześniejszym pełnym znieczuleniu oka. Zabieg jest bezbolesne i trwa tylko kilka minut. W Republice Czeskiej leczeniu tą metodą poddały się już tysiące pacjentów. Również w Polsce z roku na rok rośnie liczba wykonywanych iniekcji. Skuteczność leczenia została  potwierdzona w badaniach rocznych CATT, finansowanych przez amerykańską agencję rządową National Eye Institute (NEI, Narodowy Instytut Badań Oka), a której wyniki zostały opublikowane w maju 2013 roku w specjalistycznym  czasopiśmie „Ophthalmology”. Omówienie tych badań znalazło się branżowym „Przeglądzie Okulistycznym”.

Teraz czas na profilaktykę
Od lutego specjaliści z kliniki NeoVize prowadzą profilaktyczne badania wzroku w licznych zakładach pracy na terenie województwa śląskiego. Badanie trwa od 10 do 15 minut i pozwala zdiagnozować kilkanaście podstawowych parametrów wzroku, wskazujących na możliwość istnienie takich wad i chorób oczu jak: astygmatyzm, stożek rogówki, zaćma, uszkodzenie siatkówki czy rogówki, jaskrę i zez ukryty. Wkrótce zostaną one rozszerzone o badania dla dzieci. 
Istotą tych badań jest to, że są one wykonywane bezpłatnie. Przebadani pracownicy dostają kartę wyników, opracowaną w języku polskim i czeskim, i zrozumiałą dla lekarzy z obu krajów. Wszystko po to, aby dać pacjentowi możliwość wyboru - zaznacza Ewa Nieć, doradca dyrektora generalnego ds. polskiego rynku w NeoVize.
W naszych klinikach stawiamy na profilaktykę. Od lat jesteśmy obecni na wielu imprezach sportowych w Czechach, podczas których każdy ich uczestnik ma możliwość bezpłatnego zbadania wzroku. Stąd też pomysł przeniesienie tego na polski grunt. Oddajemy Polaków w ręce najlepszych specjalistów w dziedzinie okulistyki, których umiejętności od wielu lat doceniane są w całej Europie – podsumowuje Ewa Nieć.

Klinika okulistyczna NeoVize zapewniają kompleksowe, wysokiej jakości chirurgiczne leczenie wad i chorób oczu. Specjalnością Klinik Neovize są ambulatoryjne operacje zaćmy, zabiegi refrakcyjne, leczenie chorób siatkówki i ciała szklistego, leczenie stożka rogówki oraz przeprowadzanie kompleksowych badań okulistycznych. W klinikach sieci Neovize w Brnie, Bratysławie, Pradze i Czeskim Cieszynie przeprowadzono łącznie blisko 45 tysięcy operacji i przebadano ponad 200 tysięcy pacjentów.