Cały czas pracujemy i opiekujemy się naszymi pacjentami.

Chcę zamówić

Nie chcesz oślepnąć ? Zoperuj zaćmę w Czechach.

19.08.2014
Nie chcesz oślepnąć ? Zoperuj zaćmę w Czechach.

Wyobrażacie sobie Państwo - 6 lat czekania na prosty 15 minutowy zabieg usunięcia zaćmy? Wydaje się absurdalne..., niestety to prawda. Przypominamy, że Klinice Neovize czas oczekiwania to najwyżej kilkanaście dni...

By szybko i skutecznie ratować wzrok przed zaćmą, Polacy muszą jeździć na zabiegi do... Czech

 

Bartosz Arłukowicz (43 l.) miał skrócić kolejki wiosną. Lato w pełni, a kolejki jak były, tak są. W dodatku lepsze perspektywy rysują się tylko dla pacjentów onkologicznych. Obiecanki cacanki, a starzy ludzie tracą wzrok! Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (46 l.) zapewnia Fakt, że sytuacja z kolejkami do tego świadczenia poprawi się jeszcze w tym roku. Tak, ale pod warunkiem, że na operację wyjadą do Czech

Na zaćmę w naszym kraju cierpi ok. 800 tys. osób, głównie ludzie starsi. Często są sprawni, ale przez zaćmę i słaby wzrok nie mogą normalnie funkcjonować. A czas oczekiwania na zabieg przeważnie jest bardzo długi, dochodzi do trzech lat! Minister Arłukowicz obiecywał skrócić kolejki, ale do dziś słowa nie dotrzymał. Kolejki zamiast się kurczyć, są coraz dłuższe. Jeszcze w czerwcu w placówkach, w których można było przejść zabieg w krócej niż rok, czas oczekiwania był średnio o kilkanaście dni krótszy. W lipcu kolejki są więc dłuższe. A co mówił nam niedawno Neumann? – Jestem osobiście przekonany, że kolejki po operacje zaćmy rzeczywiście się skrócą. Będzie to widoczne w liczbach oczekujących i datach przyjęć poprawa będzie widoczna jeszcze w tym roku – obiecywał w rozmowie z Faktem.

Jest na szczęście ratunek dla tych, którym przez bierność polskiego rządu grozi utrata wzroku. Niemal z dnia na dzień zabieg można wykonać... w Czechach. Tamtejsze lecznice wykonują je w kilka godzin. I to taniej, a zgodnie z unijnymi przepisami NFZ ma obowiązek oddać nam pieniądze za leczenie. Operacja u naszych południowych sąsiadów może być jedyną szansą dla chorych na zaćmę. Czekanie na zabieg w Polsce może oznaczać ostateczną utratę wzroku.

Zabieg usunięcia zaćmy z wykorzystaniem najwyższej jakości soczewek kosztuje 2500 zł w prywatnej klinice w Czechach, nieopodal granicy z Polską. Choć Polska cały czas nie ma ustawy, która pozwala leczyć się za granicą za pieniądze NFZ, zgodnie z unijną dyrektywą o transgranicznej opiece medycznej, fundusz musi zrefundować nam taki zabieg wykonany np. w Czechach. W Polsce zaćma jest wyceniana przez NFZ na 2800 zł i tyle za zabieg wykonany za granicą NFZ może oddać. Wystarczy przedstawić rachunek w NFZ i czekać na zwrot.

Włodzimierz Jałosiński (64 l.) z Lubina
Rok temu usłyszałem, że na operację zaćmy w lewym oku muszę czekać do sierpnia 2016 roku! Byłem załamany, że zanim doczekam tej chwili, to oślepnę. Na szczęście udało mi się znaleźć placówkę, w której przeszedłem zabieg po kilku miesiącach oczekiwania.

Irena Żukrowska (82 l.) z Wrocławia
Kilka lat temu stać mnie było, żeby zapłacić 5000 zł za operację jednego oka. Na operację drugiego musiałam już pójść z ubezpieczenia i muszę czekać 2 lata. To standard przy zaćmie, że czeka się po kilka lat., nawet jeśli NFZ potem zwróci.

Anna Dobrowolska (70 l.) z Gdańska
Muszę pilnie poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy. W szpitalu w Gdańsku na operację kazano mi czekać 3 lata. Mam chore serce. Nie wiem, czy dożyję tego terminu... To jakaś paranoja. Na co idą nasze składki zdrowotne?

Źródło: www.fakt.pl