Cały czas pracujemy i opiekujemy się naszymi pacjentami.

Chcę zamówić

My uprawiamy zdrowotne wojaże, a NFZ za to zapłaci

23.01.2015
My uprawiamy zdrowotne wojaże, a NFZ za to zapłaci

My uprawiamy zdrowotne wojaże, a NFZ za to zapłaci

Najpopularniejszy kierunek: Czechy. Ich kliniki zakładają polskojęzyczne strony, oferują darmowy dojazd i powrót

Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci pacjentom 1,8 mln zł za leczenie za granicą. Najwięcej trafi do tych, którzy zdecydowali się na zabiegi w innych krajach UE przed wprowadzonymi przez resort zdrowia ograniczeniami. Otrzymają ponad 1,3 mln zł. Skorzystają też mieszkańcy regionów przygranicznych.

Królują wyjazdy na leczenie zaćmy (ok. 70 proc. wniosków). Koszt usunięcia zaćmy za granicą wynosił średnio 2580 zł. – Chorzy dopłacają do niego ok. 400, 500 zł. My im zwracamy średnio 2, 2 tys. zł – wyjaśnia Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziału NFZ refundującego koszty leczenia.

Zgodnie z unijnymi przepisami pacjent może leczyć się w dowolnym państwie UE. Jego ubezpieczyciel oddaje mu taką kwotę, jaką zapłaciłby w swoim kraju. Taki układ chorym się opłaca. Zabieg usuwania zaćmy poza Polską jest dostępny od ręki. Odpada problem kolejki. I nawet po uwzględnieniu wyrównania, które trzeba dopłacić, koszt jest niższy niż w przypadku zabiegu w prywatnej klinice w Polsce.

Turystyka lecznicza jest świetnie zorganizowana. We wrocławskim Auchan jest np. stoisko jednej z czeskich prywatnych firm, która zbiera chętnych na usuwanie zaćmy. Po sformowaniu kilkunastoosobowej grupy organizuje bezpłatny autobus do placówek w Czechach. Po zabiegu organizuje również dojazdy na konsultacje.

Klinika okulistyczna w Czeskim Cieszynie z kolei ma stronę internetową po polsku. Zatrudniła też pracowników polskojęzycznych, by usprawnić komunikację z pacjentami przyjeżdżającymi w ramach dyrektywy transgranicznej. Sprzyjają bliskość geograficzna i porównywalne koszty. W efekcie głównym kierunkiem wyjazdów (75 proc.) są nasi południowi sąsiedzi. Na drugim miejscu – Niemcy.

Klara Klinger

Źródło: Gazeta Prawna, 22.01.2015 r.