Cały czas pracujemy i opiekujemy się naszymi pacjentami.

Chcę zamówić

NFZ zwraca pieniądze za usunięcie zaćmy w Czechach

03.02.2015
NFZ zwraca pieniądze za usunięcie zaćmy w Czechach

Pierwsza grupa pacjentów otrzymała zwrot kosztów za zabieg usunięcia zaćmy w Czechach. Najszybciej ich wnioski rozpatrują oddziały NFZ w Opolu, Krakowie i w Warszawie. Zwrot wynosi około 2200 złotych za jedno oko.

Refundacja kosztów leczenia za granicą to następstwo wejścia w życie "dyrektywy transgranicznej", która umożliwia zwrot poniesionych kosztów za granicami Polski. Chociaż Dyrektywa UE obowiązuje od października 2013 rok, nasze Ministerstwo Zdrowia potrzebowało prawie rok na dostosowanie polskiego prawa do unijnych wytycznych. Według dostępnych danych blisko 70 procent pacjentów korzystających z tej możliwości decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy w Czechach.

Przypomnijmy też, że na wykonanie takiego zabiegu w trybie ambulatoryjnym nie jest wymagana żadna zgoda NFZ. Wystarczy, że lekarz rodzinny wystawi nam skierowanie do lekarza okulisty. Z tym skierowaniem przyjeżdżamy do wybranej przychodni okulistycznej w dowolnym kraju UE.

 - Dyrektywa transgraniczna (DT) przełamuje monopol NFZ, wprowadza alternatywę na której pacjenci polscy skorzystają, ponieważ daje możliwość zwrotu kosztów za leczenie „prywatne” –  wyjaśnia Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca.

Fundacja została powołana w celu wszelkiej pomocy ludziom dotkniętym utratą zdrowia, w szczególności chorym i niepełnosprawnym  dzieciom, osobom chorym, ich rodzinom oraz osobom zagrożonym utratą zdrowia. Fundacja monitoruje realizacje w Polsce przepisów o medycynie transgranicznej.

Szkoda żyć w zamglonym świecie

Naprawdę warto już teraz skorzystać z możliwości, jakie stwarzają przepisy Unii Europejskiej. W Polsce na ten krótki, ambulatoryjny, trwający od 15 do 20 minut zabieg, w zależności od miejsca zamieszkania, trzeba czekać do 5 lat. W klinice Okulistycznej Neovize w Czeskim Cieszynie to maksymalnie kilkanaście dni.

- Faktycznie nasza klinika należy do najchętniej wybieranych. Na pacjentów czeka wysoko wykwalifikowany zespół medyczny, z którym bez kłopotu można porozumieć się w języku polskim.  Wreszcie to, co najważniejsze – czas oczekiwania to najwyżej kilkanaście dni. Tyle zazwyczaj upływa od chwili potwierdzenia diagnozy przez naszego lekarza do momentu wykonania zabiegu usunięcia zaćmy – potwierdza Ewa Nieć, doradca ds. polskiego rynku w NeoVize.

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszymy

Najczęściej występująca zaćma związana jest z wiekiem. Dotyka osób powyżej 60 roku życia a objawia się zmętnieniem naturalnej przeźroczystej soczewki. Przyczyny jej powstawania nie do końca są znane, z całą pewnością związane są jednak ze starzeniem się organizmu i towarzyszącymi temu zaburzeniami metabolicznymi.

 Zaćmę można zlikwidować wyłącznie chirurgicznie. Nie istnieją żadne krople ani ćwiczenia wzroku, które mogłyby ją usunąć.  Operacja ta należy do najczęstszych i najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, jakie są wykonywane dziś na świecie. To krótki całkowicie bezbolesny zabieg w znieczuleniu miejscowym.

- Zaćmę zdiagnozowano u mnie w 2012 roku. Od razu też dowiedziałam się, że na zabieg poczekam minimum 2 – 3 lata.  I to w najlepszym wypadku. Tymczasem bałam się schodzić ze schodów, musiałam się trzymać poręczy. Kilka razy przewróciłam się, ponieważ nie zauważyłam krawężnika, szczęśliwie skończyło się na guzach i podrapaniu. Raz zapłaciłam karę za jazdę bez biletu, bo skasowałam używany. Znajomych nie poznawałam, musieli podejść na przysłowiowe wyciągnięcie ręki – wspomina Ewelina Smoleń z Warszawy. - O jeździe samochodem, czy rowerem nawet nie było mowy. Książki mogłam czytać tylko w jasny dzień lub przy mocnym świetle ledowym.   Raz w nocy myślałam, że zobaczyłam cud: 3 księżyce! Były tak realne. Niestety mąż widział tylko jeden – dodaje.

Kolejka na zabieg w publicznych placówkach zmniejszała się powoli, w przeciwieństwie do upośledzenia wzroku. Kiedy pacjentka zdecydowała się na leczenie w Czechach w prawym oku miała 80% ubytku wzroku, a w lewym 40%.

- U mnie było podobnie. Też pierwsza diagnoza w 2012 i wstępny termin zabiegu w 2015 roku – opowiada Urszula Mazur z Nysy. – Coraz bardziej utrudnione wykonywanie najprostszych czynności i nagle świadomość, że to się może zmienić szybko. Że wcale nie muszę czekać. To był artykuł w „Angorze”, że jest taka klinika w Czeskim Cieszynie, że wystarczy kilkanaście dni i świat odzyskuje kolory. Dziś jestem po operacji usunięcia zaćmy w obu oczach – mówi Urszula Mazur. – Wspomnienia? Profesjonalne i ludzkie podejście do pacjenta. Doskonałe i nowoczesne urządzenia, na których przeprowadzane są badania przedoperacyjne. Troskliwość całego personelu. Coś niesamowitego – kończy Urszula Mazur. A Ewelina Smoleń dodaje jeszcze. - Przede wszystkim pacjent nie jest traktowany, jako zbędny balast. Jest lepsza informacja, brak zbędnej biurokracji i piętrzenia trudności. Nikt nie stara się namówić na dodatkowe, płatne i często zbędne badania. Polecam każdemu to zdecydowanie inny świat – podsumowuje.

Ewelina Smoleń, jak i Urszula Mazur należą do grupy pierwszych pacjentek, które otrzymały refundację z NFZ.  – O tym też chciałam powiedzieć, bo wiem, że różnie to wygląda – zaznacza Urszula Mazur. – Nie napotkałam na żadnej trudności, jeżeli chodzi o zwrot kosztów leczenia zaćmy w Narodowym Funduszu Zdrowia w Opolu. Panie, które się tym zajmowały grzecznie mnie przyjęły, poinformowały jak należy wypełnić dokumenty i pomogły w ich przygotowaniu. NFZ w Opolu zrefundował mi obydwa zabiegi – kończy U. Mazur.

Ustawa zmienia krajobraz medyczny w Polsce 

Dyrektywa Transgraniczna działa i uświadamia Polakom, co oznacza swoboda przepływu usług medycznych. Dzieje się tak w przypadków zabiegów tzw. jednego dnia. Doskonale jest to widoczne przy operacjach np. zaćmy, na które wielu polskich pacjentów coraz częściej udaje się np. do Czech – zdecydowanie podkreśla prezes Piotrowski.. 
Decydując się na skorzystania z usług czeskich okulistów pamiętaj, że NFZ zwróci ci maksymalnie tyle, ile za dany zabieg płaci polskim placówkom. W najpopularniejszym przypadku – tj. za usunięcie zaćmy niepowikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki NFZ zwróci wynosi maksymalnie 2.340 zł.  W cieszyńskiej Klinice Okulistycznej NeoVize każdy pacjent otrzymuje komplet dokumentów niezbędnych do przedstawienia w NFZ. Potem wystarczy już tylko, aby wypełnił wniosek o zwrot i dostarczył do placówki NFZ komplet dokumentów. Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy wynosi od 2 miesięcy.

Klinika Okulistyczna NeoVize  w Czeskim Cieszynie pierwszych pacjentów z Polski przyjęła w listopadzie 2013 roku. Placówka wchodzi w skład czesko-słowackiej sieci klinik, która dysponuje również ośrodkami w Pradze, Bratysławie i Brnie.

W ramach wewnętrznego podziału realizowanej opieki medycznej Cieszyn specjalizuje się w zabiegach usunięcia zaćmy, leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej AMD oraz profilaktyce jaskry. Pacjenci z innymi schorzeniami, po wstępnej diagnozie, kierowani są do Brna.