Cały czas pracujemy i opiekujemy się naszymi pacjentami.

Chcę zamówić

Na operację zaćmy jeździmy do Czech

11.09.2015
Na operację zaćmy jeździmy do Czech

Na operacje zaćmy jeździmy do Czech. Refunduje je NFZ

Dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej przysłużyła się polskim pacjentom. Coraz więcej osób decyduje się na operację usunięcia zaćmy w Czechach refundowaną przez NFZ. Co trzeci taki pacjent to mieszkaniec Śląska

Unijna dyrektywa o transgranicznej opiece medycznej, która daje nam prawo do refundowanego leczenia za granicą, obowiązuje już od prawie dwóch lat. Wprowadzono ją po to, by pacjenci znużeni długim oczekiwaniem na leczenie w swoim kraju mogli z niego skorzystać za granicą, gdzie kolejek nie ma. Krajowa ubezpieczalnia (w naszym przypadku NFZ) zgodnie z dyrektywą zwraca nam za leczenie za granicą według stawek, jakie płaci w kraju.

Zmieniły się przepisy

Polski rząd w obawie o budżet NFZ celowo opóźniał wprowadzenie szczegółowych przepisów umożliwiających funduszowi zwracanie nam pieniędzy. Kiedy wreszcie pod sam koniec zeszłego roku weszły w życie, okazało się, że jest w nich wiele obostrzeń, które mają nas raczej zniechęcić niż zachęcić do leczenia za granicą. Na przykład na każde drogie badanie, takie jak tomografia pozytonowa albo leczenie wymagające spędzenia co najmniej jednej nocy w zagranicznym szpitalu, musimy mieć wcześniejszą zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Takiej zgody nie wymaga jednak zabieg usunięcia zaćmy.

Zrobiła się już mała kolejka

- Rok temu mieliśmy miesięcznie 20, 30 pacjentów z Polski, bo wtedy odzyskanie pieniędzy od funduszu wymagało pójścia do sądu. Odkąd wystarczy w funduszu złożyć wniosek o refundację, operujemy po 200 chorych z Polski. To pacjenci głównie ze Śląska, choć zdarzają się także z Mazowsza, Pomorza, a nawet Suwałk - mówi "Wyborczej" Michaela Kawka z kliniki Neovize w Czeskim Cieszynie.

Rok temu pacjenci z Polski byli w Neovize operowani od ręki, teraz zrobiła się już mała kolejka. - Teraz zapisujemy chętnych na listopad - mówi Kawka. W porównaniu z kilkunastomiesięcznymi, a nawet kilkuletnimi okresami oczekiwania na zabieg w kraju to jednak i tak krótko. W Czechach zabieg kosztuje 2,5 tys. zł. NFZ zwraca ok. 2,3 tys. zł. Dopłata z kieszeni pacjenta jest więc niewielka, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że ceny komercyjnych zabiegów w Polsce zaczynają się od 3 tys. zł.

Odpływ pacjentów zauważono już po polskiej stronie granicy. - Znacznie mniej chorych zapisuje się teraz na komercyjne zabiegi. Ubywa ich też z kolejki do zabiegów opłacanych przez NFZ. Kiedyś zapisali się do nas i zostali zakwalifikowani do operacji, ale na nią się nie zgłaszają. Jest też grupa chorych, którzy po zabiegu w Czechach do nas przychodzą tylko na kontrolną wizytę - mówi Leszek Berezewski, szef Beskidzkiego Centrum Medycznego w Bielsku-Białej.

Wnioski wpływają do NFZ

Według danych z centrali NFZ do końca sierpnia do oddziałów wojewódzkich funduszu wpłynęło łącznie 2,8 tys. wniosków o refundację leczenia za granicą, z czego prawie 2,5 tys. dotyczyło właśnie refundacji usunięcia zaćmy. Natomiast do śląskiego oddziału funduszu do 8 września wpłynęło 1068 wniosków, z czego 700 dotyczyło zaćmy. - Ze względów formalnych, takich jak brak skierowania czy złożenie wniosku po terminie wynikającym z przepisów, w 10 przypadkach odmówiliśmy zwrotu kosztów usunięcia zaćmy. Natomiast 600 pacjentów już otrzymało od nas pieniądze. Łącznie ponad 1,4 mln zł - mówi Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego NFZ.

Wnioski o refundację zagranicznego leczenia złożone przez mieszkańców Śląska stanowią prawie 37 proc. wszystkich, jakie złożono w oddziałach NFZ. 819 wniosków (28 proc.) złożyli mieszkańcy Dolnego Śląska, ubezpieczeni z Opolszczyzny, których jest tylko milion - 270 (ponad 9 proc.). Dla porównania mieszkańcy Małopolski, których jest ponad 3,5 miliona i którzy mają też mają blisko do Czech, złożyli 191 wniosków.