Cały czas pracujemy i opiekujemy się naszymi pacjentami.

Chcę zamówić

Najważniejszy jest wybór soczewki

20.11.2015
Najważniejszy jest wybór soczewki

Najważniejszy jest wybór soczewki

 
Kiedy już decydujemy się na zabieg usunięcia zaćmy, warto zwrócić uwagę na to, jaka soczewka zostanie nam wszczepiona. Mamy prawo domagać się przedstawienia certyfikatów potwierdzających jakość implantowanych soczewek. Standard nie zawsze oznacza to samo! 

 

 

 

W czeskich i słowackich klinikach sieci NeoVize podstawową wszczepianą soczewką jest Acrysof Natural z filtrem chroniącym oko przed promieniowaniem UV Alcona.  A jaką soczewkę dostaniesz w swoim szpitalu? 
Alcon gwarantuje najwyższy poziom jakości. Chcąc być odpowiedzialnym za zdrowie pacjenta, nie powinno się schodzić poniżej tego standardu. Moim zdaniem żaden szanujący się lekarz nie wszczepi pacjentowi gorszej soczewki. Nie wolno szukać oszczędności, oferując chorym byle jakie rozwiązania – wyjaśnia dr Lubomír Továrek.   
Doktor Továrek w ciągu 15 lat swojej pracy przeprowadził ponad 30 tys. operacji usunięcia zaćmy. Od samego początku funkcjonowania związany jest z cieszyńską kliniką NeoVize. To do niego trafia większość polskich pacjentów.  

 Brunatna zaćma

 Wokół zaćmy narosło wiele mitów i nieporozumień. Choćby takich, że zaćma jest przypadłością osób po 60. roku życia, że z operacją nie ma się co spieszyć, bo zaćma powinna „dojrzeć”, i że nie powinno się operować jednego oka za drugim. 

Zaćmy nie wolno „hodować”, zaćma nie powinna „dojrzewać” – mówi zdecydowanie dr Továrek. –  Bo do czego właściwie miałaby „dojrzeć”? Do chwili, gdy pacjent nic nie zobaczy?  – pyta retorycznie. 
Dawniej, kiedy podczas zabiegu chirurg robił dwunastomilimetrowe nacięcie, usunięcie stwardniałej soczewki nie wiązało się z trudnością jej rozbijania i usuwania w kilku kawałkach. Wyciągał po prostu całą zmętniałą soczewkę. 
Dzisiaj to już przeszłość. Współcześnie chirurg okulista wykonuje około dwumilimetrowe cięcie. To sprawia, że najłatwiej i najbezpieczniej dla pacjenta jest usuwać zaćmę zaraz po jej zdiagnozowaniu, zanim naturalna soczewka stwardnieje, a jej rozbijanie i wyjmowanie w kawałkach będzie niosło tylko ryzyko powikłań. 
Oznacza to również zupełnie niepotrzebny dyskomfort życia pacjenta. Straconych lat nie jest już w stanie zwrócić najlepsza nawet soczewka.   

 

 Najlepiej kompleksowo

 W niektórych środowiskach utarło się przekonanie, że odstęp między operacjami obojga oczu powinien wynosić przynajmniej kilka miesięcy. Nic bardziej mylnego. Jeżeli zwrócimy uwagę na fakt, że osoby z zaćmą mają też wady refrakcji, to przeciąganie terminu kolejnego zabiegu naraża je w najlepszym wypadku na dyskomfort, a w najgorszym na utratę zdrowia. W ten sposób zmuszamy pacjentów do używania okularów dostosowanych do poprzedniej wady, skorygowanej już podczas operacji pierwszego oka. Wiadomo przecież, że chociażby ze względu na koszty nikt co kilka miesięcy nie wymienia okularów. Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, aby zabiegi usunięcia zaćmy na obojgu oczach odbywały się w minimalnych odstępach czasowych. Wtedy mózg szybciej i lepiej uczy się odbierać obraz.

 Warto zapamiętać

Przypomnijmy. Refundacja kosztów leczenia za granicą to następstwo wejścia w życie dyrektywy transgranicznej, która umożliwia zwrot kosztów leczenia poniesionych poza granicami Polski. W przypadku zabiegu usunięcia zaćmy nie jest konieczna zgoda NFZ na jego wykonanie poza granicami kraju. Decydując się na skorzystania z usług czeskich okulistów, pamiętaj, że NFZ zwróci ci maksymalnie tyle, ile za dany zabieg płaci polskim placówkom. W najpopularniejszym przypadku – tj. za usunięcie zaćmy niepowikłanej z jednoczesnym wszczepieniem soczewki – NFZ zwróci około 2200 zł.  W cieszyńskiej klinice okulistycznej NeoVize każdy pacjent otrzymuje komplet dokumentów niezbędnych do przedstawienia w NFZ. Potem wystarczy już tylko wypełnić wniosek o zwrot kosztów i dostarczyć go do placówki NFZ. Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy wynosi kilka miesięcy.

 

Według danych opublikowanych przez „Gazetę Wyborczą” od 15 listopada ubiegłego roku NFZ  rozpatrzył już i przyznał zwrot kosztów leczenia za granicą 2800 pacjentom. Wśród nich aż 89 proc. leczyło właśnie zaćmę, głównie w Czechach.

Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1 mln 800 tys. osób z dysfunkcją wzroku! Większość z nich nie urodziła się niewidoma, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. Czas oczekiwania na refundowany przez NFZ zabieg usunięcia zaćmy wynosi średnio 2-3 lata. Chociaż są regiony, gdzie pierwszy wolny termin na refundowany zabieg to 2023 rok. W ciągu ostatnich 24 miesięcy z usług czeskich okulistów skorzystało w Klinice Okulistycznej NeoVize w Czeskim Cieszynie blisko 3000 polskich pacjentów. 

 

 foto: Biela Ireneusz FotoAlchemia 
źrodło informacji Forhang Silesia