Cały czas pracujemy i opiekujemy się naszymi pacjentami.

Chcę zamówić

Zbadaj wzrok - zaćma atakuje coraz wcześniej

29.03.2016
Zbadaj wzrok - zaćma atakuje coraz wcześniej

Cataracta senilis, czyli zaćma starcza pojawia się w wyniku naturalnego starzenia się organizmu, toteż zazwyczaj kojarzona jest z zaawansowanym wiekiem. Niestety nie jest to prawda.

- W mojej praktyce lekarskiej obserwuję coraz większą liczbę pacjentów z zaćmą, którzy nie ukończyli jeszcze 50 lat – podkreśla dr Lubomir Továrek, jeden z najbardziej uznanych czeskich chirurgów-okulistów.

Zazwyczaj pierwszym symptomem jest widzenia świata jakby zza mgłą, paradoksalnie dokuczliwe szczególnie w jasnym świetle. Wyraźnie obniża się poczucie kontrastu a kolory tracą na intensywności.

Tak rozpoczyna się proces zmętnienia soczewki, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

- Im szybciej pacjent dotrze do okulisty, tym łatwiej i bezpieczniej będzie można usunąć naturalną soczewkę, a na jej miejsce wszczepić sztuczną – mówi doktor Radka Kiszová, prowadząca badania kwalifikujące do operacji zaćmy w cieszyńskiej klinice NeoVize. – Bardzo ważny jest także wybór soczewki. Bezwzględnie musi być ona wyposażona w filtr przeciw promieniowaniu UV chroniący siatkówkę oka. Bezpieczeństwo zapewniają jedynie produkty renomowanych firm.

- Jesteśmy przeciwni oszczędzaniu na soczewkach wewnątrzgałkowych i wszczepianiu pacjentom implantów o niższej jakości – podkreśla Petr Kocian, dyrektor międzynarodowej sieci Klinik Okulistycznych NeoVize. - Wszyscy nasi pacjenci otrzymują wyłącznie wewnątrzgałkowe soczewki najwyższej jakości, takich firm jak Alcon, CarlZeiss, Oculentis lub Staar Surgical.

Usuń zaćmę w Czechach - NFZ zwróci pieniądze

Dzięki dyrektywie transgranicznej prywatny zabieg usunięcia zaćmy w Czechach – po uwzględnieniu refundacji z NFZ – kosztuje polskiego pacjenta od 300 do 500 złotych. Warto też zwrócić uwagę na to, iż w standardowej procedurze za 2500 złotych np. w NeoVize w Czeskim Cieszynie pacjent dostaje amerykańską soczewkę Alcon AcrySof Natural z żółtym filtrem chroniącym siatkówkę. W Polsce wybór tej soczewki wiąże się z kilkusetzłotową dopłatą.

Refundacja kosztów leczenia za granicą to następstwo dyrektywy transgranicznej, która umożliwia zwrot poniesionych kosztów za granicami Polski. Z dostępnych danych wynika, że pacjenci z Polski wybierają najczęściej możliwość operacji w Czeskim Cieszynie. W mieście nad Olzą już w listopadzie 2013 roku czeska sieć Klinik Okulistycznych NeoVize uruchomiła placówkę dedykowaną polskim pacjentom i ich potrzebom. 

Dotychczas z oferowanych tam usług skorzystało ponad 3000 pacjentów z Polski.

 

http://insilesia.pl/aktualnosci/artykul/23283/7/Zbadaj_wzrok__zacma_atakuje_coraz_wczesniej

 Zaćma - słabsze widzenie w jasnym świetle