Satysfakcja pacjentów:
Rodzaje soczewek Zabiegi refundowane przez NFZ Poznaj nas lepiej Chcę zamówić wizytę

Coraz więcej Polaków operuje zaćmę w Czechach
25.10.2016

Coraz więcej Polaków operuje zaćmę w Czechach

Portal Rynek Seniora porusza temat długoletniego oczekiwania na operację zaćmy w Polsce oraz sposobu, w jaki pacjenci ze Śląska, skutecznie radzą sobie z tym problemem. Rozwiązaniem najszybszym, najprostszym i gwarantującym najwyższą jakość usług medycznych są - refundowane przez NFZ - zabiegi po drugiej stronie Olzy lub Odry, np. w Czeskim Cieszynie.

Link do portalu: https://goo.gl/28UvCZ
 

Śląskie: coraz więcej pacjentów operuje zaćmę w Czechach

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   24 października 2016


Śląskie: coraz więcej pacjentów operuje zaćmę w Czechach
Od początku 2016 r. do śląskiego NFZ wpłynęło ich już 2942 podań o operację zaćmy za granicą. Fot. Sébastien Avenet/Flickr.com (CC BY 2.0)
 
 

Coraz więcej pacjentów nie zgłasza się na operacje zaćmy w śląskich szpitalach. 32 placówki dostały z NFZ listy z nazwiskami, które mają wykreślić z kolejki. Skala absencji zaskakuje szpitale i dezorganizuje ich pracę, ale chorzy na swoje działanie mają argument, z którym trudno dyskutować: nie chcą czekać w Polsce nawet kilku lat na uratowanie wzroku.

Jak podaje Gazeta wyborcza, aż 32 śląskie szpitale dostały z NFZ listy z nazwiskami pacjentów, których mają wykreślić z kolejki. Najdłuższą listę - zawierającą 83 nazwiska - otrzymało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Od 30 do 50 pacjentów musiały wykreślić ze swoich kolejek lecznice w Bielsku-Białej, a 43 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Część pacjentów, którzy mają skierowanie na usunięcie zaćmy, w ogóle nie zapisuje się do polskich kolejek i od razu decyduje na zabieg za granicą. Od października 2013 r., kiedy weszły w życie przepisy umożliwiające Funduszowi zwrot pieniędzy za usunięcie zaćmy za granicą, do końca 2015 r. śląski NFZ otrzymał 1799 wniosków w tej sprawie. Od początku tego roku do śląskiego NFZ wpłynęło ich już 2942.

Jak mówi dr Dariusz Dobrowolski, ordynator okulistyki w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu, 17 października było zapisanych na zabieg 22 chorych, a ostatecznie zgłosiło się tylko 14 pacjentów. Narzeka, że przez chorych, którzy się nie zgłaszają, szpitalowi coraz trudniej planować operacje.

W Czechach zabieg kosztuje ok. 2,5 tys. zł. NFZ zwraca tyle, ile płaci w Polsce, czyli ok. 2,1 tys. zł. Dopłata z kieszeni pacjenta jest więc niewielka, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę to, że ceny komercyjnych zabiegów w Polsce to minimum 3 tys. zł, a na refundację z NFZ w takim wypadku nie ma co liczyć.

 

 

Platební karty
Názory pacientů
Doporučeno pacienty
duzy
mediraty
Pobrać nowości infoform Podaj swój email.
Pro ukončení odběru novinek zadejte Váš email znovu do stejného políčka.
Znajdz nas na: Facebook Google
Pomóżcie nam Państwo udoskonalić naszą opiekę. Wyślijcie swoje uwagi bezpośrednio do dyrektora eMail: kocian(małpa)neovize.cz

Oszczędzaj czas i pieniądze. Masz pytanie, chcesz zamówić wizytę lub doradzić? Wpisz swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy do ciebie.

Zadzwoń do mnie Česká verze stránek icocs icocs icoen icode