Napisz do nas Masz pytanie?

Światowy dzień wzroku zwraca uwagę na znaczenie badań profilaktycznych oczu

19.10.2013
Światowy dzień wzroku zwraca uwagę na znaczenie badań profilaktycznych oczu

Światowy dzień wzroku – to święto obchodzone corocznie w drugi czwartek miesiąca października, w tym roku przypada ono na 10. października. Celem tego wyjątkowego dnia  jest przypominanie znaczenia badań profilaktycznych oczu.

W większości wad wzroku bardzo ważnym czynnikiem jest czas, jeśli wada nie zostanie wykryta we wczesnym stadium, może być już za późno. Według statystyk regularnie odwiedza okulistę mniej niż jedna trzecia obywateli RC, 30% kobiet i 25% mężczyzn. Najczęstszymi wadami wzroku są: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, które można dziś w większości przypadków, dzięki nowoczesnym technologiom, całkowicie usunąć.

 

Walka z czasem

Sprawa pierwsza: niedowidzenie

Wada ta dotyczy 2–4 % dzieci. Zazwyczaj występuje u dzieci z zezem, u dzieci z różną wadą dioptryczną w obu oczach oraz u dzieci, których rodzice w dzieciństwie mieli zeza  lub także mają niedowidzenie. Przy niedowidzeniu jedno lub nawet oboje oczu stopniowo utraca zdolność widzenia, przy czym grozi bardzo poważne i trwałe upośledzenie wzroku a nawet ryzyko oślepnięcia chorego oka. Dlatego ważne jest, aby rozpocząć leczenie wcześnie, idealnie w wieku przedszkolnym, dopóki jeszcze nie został zakończony rozwój systemu wzrokowego. Niedowidzenie u dzieci usuwa się poprzez ćwiczenie oczu i leczenie zeza, w późniejszym wieku (zazwyczaj po 7. roku życia) już nie można tego wyleczyć. "Okulistę należy odwiedzić w każdym przypadku, kiedykolwiek u dziecka zaobserwujecie zeza, nienaturalne przechylenie głowy, przymykanie jednego oka, częste tarcie oczu, światłowstręt, bardzo szybkie zmęczenie dziecka przy pracy na bliską odległość, złą orientację w przestrzeni itp.," objaśnia lekarz Gabriela Pilková z Dziecięcego Centrum Okulistycznego „Kukátko“

Sprawa druga: złodziej wzroku, zaćma

Ze statystyk wynika, że wzrasta ilość ludzi, którzy przebyli operację zaćmy, rocznie w RC zostanie wykonanych około 80 000 operacji, podczas której pacjentom zostanie wymieniona soczewka wewnątrzgałkowa. "Operacja zaćmy jest najczęstszą operacją oczu, która jest u nas wykonywana, rezultaty są doskonałe. Zależy oczywiście od dogłębnego wstępnego badania przedoperacyjnego  i od jakościowej soczewki wewnątrzgałkowej (np. Acrysof Restor)," mówi ordynator kliniki okulistycznej DuoVize lekarz Lucie Valešová. Choroba ta najczęściej pojawia się u obywateli powyżej 65 roku życia i można pozbyć się jej przy pomocy zabiegu medycznego, podczas którego jest wymieniona soczewka wewnątrzgałkowa. Zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie, według dostępnych danych oślepło już 18 milionów ludzi właśnie z powodu nieleczonej zaćmy.


Sprawa trzecia: wyglądająca niepozornie jaskra

Jaskra jest podstępną chorobą, której w początkowej fazie większość pacjentów nawet nie zauważy, z początku jest bowiem całkiem bezobjawowa. Istotne jest, by absolwować  kompleksowe badanie oczu włącznie badania optycznym koherentnym tomografem (OCT), na podstawie którego lekarze ustalą, czy chodzi o jaskrę i zalecą odpowiednie działania w leczeniu, które będą zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Jaskra występuje głównie u ludzi w wieku 45 lat i więcej, albo mają tę chorobę w rodzinie. Szacuje się, że w 2020 roku będzie na tę chorobę chorowało 60 milionów ludzi.

Sprawa czwarta: niebezpieczne zwyrodnienie plamki żółtej oka

Zwyrodnienie plamki żółtej jest poważną chorobą, która może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Według badań na zwyrodnienie plamki żółtej choruje 25 milionów ludzi na świecie. Chodzi o zachorowanie siatkówki oka a wpływ na pojawienie się tej choroby ma między innymi niezdrowy styl życia i palenie. Zwyrodnienie plamki żółtej leczy się przy pomocy iniekcji doszklistkowych np. Avastin, który zapobiega krwawieniu, obrzękom, układaniu się substancji szkodliwych i wzrostowi membran patologicznych. Zastrzyki te są skuteczne także przy zachorowaniu siatkówki oka na cukrzycę. Zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy starszych pacjentów i jest w RC najczęstszą przyczyną utraty wzroku w wyższym wieku.

We wszystkich opisanych chorobach są niezbędne: wczesna diagnostyka i rozpoczęcie  leczenia, dlatego nie mielibyśmy zapominać o prewencyjnych badaniach wzroku,  które  często mogą ujawnić także inne problemy. Mówi się, że oko jest oknem do duszy i często przynosi informacje o ciele.