Napisz do nas Masz pytanie?

Pan doktor Továrek odpowiada

03.11.2015
Pan doktor Továrek odpowiada

„Zdiagnozowano u mnie zaćmę na obojgu oczach. Podobno bardzo zaawansowaną. Jaki musi upłynąć odstęp czasu między jedną a drugą operacja?”

Pan Tadeusz zwrócił się do nas z nurtującym go pytaniem. A, że ten sam problem ma spora grupa naszych pacjentów, postanowiliśmy poprosić o odpowiedź dr Továrka i udostępnić ją szerokiemu gronu odbiorców.

„W niektórych środowiskach utarło się przekonanie, że odstęp między operacjami usunięcia zaćmy obojga oczu powinien wynosić przynajmniej kilka miesięcy. 
Nic bardziej mylnego.

Jeżeli zwrócimy uwagę na fakt, że osoby z zaćmą mają też wady refrakcji, to przeciąganie terminu kolejnego zabiegu naraża je w najlepszym wypadku na dyskomfort, a w najgorszym na utratę zdrowia. W ten sposób zmuszamy pacjentów do używania okularów dostosowanych do poprzedniej wady, skorygowanej już podczas operacji pierwszego oka.

Wiadomo przecież, że chociażby ze względu na koszty nikt co kilka miesięcy nie wymienia okularów. Nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, aby zabiegi usunięcia zaćmy na obojgu oczach odbywały się w minimalnych odstępach czasowych. Wtedy mózg szybciej i lepiej uczy się odbierać obraz”.

 
Zdjęcie użytkownika Neovize klinika okulistyczna Cieszyn.