Satysfakcja pacjentów:
Rodzaje soczewek Zabiegi refundowane przez NFZ Poznaj nas lepiej Chcę zamówić wizytę

Wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka
07.07.2017

Wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka

Dwa lata temu, pod wpływem szerzącej się wśród polskich okulistów praktyki zwlekania z kierowaniem pacjentów na zabieg operacji zaćmy, prowadziliśmy akcję „Zaćma to nie owoc, nie musi dojrzeć”. 

Uświadamialiśmy, że zwlekanie z zabiegiem jest bezcelowe, utrudnia tylko życie pacjentom a do tego naraża ich na powikłania podczas usuwania naturalnej soczewki, która z czasem nie tylko mętnieje, ale i twardnieje. 

To właśnie ta twardość - przez niektórych nazywana dojrzałością - spr...awia, że usunięcie zaćmy przez chirurga wiąże się z rozbiciem soczewki w oku i wydobyciem jej w kawałkach. A to sprawia, że zabieg staje się o wiele trudniejszy i znacznie bardziej inwazyjny dla oka.

Mamy nadzieję, że wnioski, do których teraz doszli polscy eksperci podczas spotkania w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Lepszy wzrok. Lepsze życie”, przyczynią się do dobrej zmiany. 

http://www.rynekseniora.pl/…/eksperci_wczesne_usuniecie_zac…

 

Wczesne usunięcie zaćmy

Nie należy zwlekać z operacją zaćmy, im wcześniej się ją wykona, tym jest ona bezpieczniejsza i korzystniejsza dla pacjenta - przekonywali w czwartek (22 czerwca) eksperci podczas spotkania prasowego w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji rozpoczęcia ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Lepszy wzrok, lepsze życie", która ma poprawić wiedzę na temat zaćmy, a także wykazać, że jej leczenie ma ogromny wpływ na jakość życia pacjentów, będących najczęściej po 60. roku życia.

Zbyt późne leczenie chirurgiczne
Z danych GUS wynika, że w naszym kraju w 2014 r. prawie 800 tys. osób miało zaćmę. Jednak aż 60 proc. Polaków po sześćdziesiątce nie ma żadnej wiedzy na jej temat - wynika z badań przeprowadzonych w związku z kampanią w styczniu 2017 r. w 12 krajach Europy, w tym również w Polsce, a także Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Psycholog zdrowia Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie Mateusz Banaszkiewicz powiedział, że największym mitem wykazanym w tych badaniach jest to, że zaćmy nie operuje się do czasu aż ona "dojrzeje", czyli jest już w stadium zaawansowanym.

Chirurg okulista dr Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przyznał, że również część lekarzy zbyt późno kieruje pacjentów na operację zaćmy. - Odpowiednio wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego, co również skraca czas rekonwalescencji oraz powrót do aktywnego życia - podkreślił.

Specjalista nie potrafił jednak powiedział jak duży odsetek pacjentów z tą chorobą w naszym kraju zbyt późno kwalifikowanych jest do operacji. Powiedział jedynie, że zdarza się to częściej niż w wielu innych krajach, w których leczenie "zaćmy dojrzałej" jest już ewenementem.

Rynekseniora.pl  


Platební karty
Názory pacientů
Doporučeno pacienty
duzy
mediraty
Pobrać nowości infoform Podaj swój email.
Pro ukončení odběru novinek zadejte Váš email znovu do stejného políčka.
Znajdz nas na: Facebook Google
Pomóżcie nam Państwo udoskonalić naszą opiekę. Wyślijcie swoje uwagi bezpośrednio do dyrektora eMail: kocian(małpa)neovize.cz

Oszczędzaj czas i pieniądze. Masz pytanie, chcesz zamówić wizytę lub doradzić? Wpisz swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy do ciebie.

Zadzwoń do mnie Česká verze stránek icocs icocs icoen icode