JESTEŚMY BEZPIECZNYM MIEJSCEM PRACY. Operujemy, przeprowadzamy badania. Jesteśmy tutaj dla Was

Chcę zamówić

UE naciska na polski rząd ws. leczenia za granicą.
22.01.2014

Komisarz poinformował, że dyrektywę wdrożyło na razie jedynie 13 krajów, a 15 jeszcze tego nie zrobiło. Ta sytuacja mi się nie podoba. Ostrzegłem dzisiaj te kraje, że jeżeli tego nie zrobią, to na początku  przyszłego roku podejmę odpowiednie kroki - mówi komisarz naszej dziennikarce. To jest bardzo ważne dla pacjentów, którzy chcą otrzymywać zwrot  kosztów za leczenie w innych krajach - dodaje.

Sprawa może zakończyć się w Trybunale Unii Europejskiej orzeczeniem wysokich kar finansowych. W styczniu Komisja wyśle pierwsze ostrzeżenie. Dyrektywa powinna obowiązywać w Polsce od 25 października. Rząd jednak nie zdążył, a w dodatku nieoficjalnie wiadomo, że polskim władzom się nie śpieszy, bo obawiają się turystyki zdrowotnej.

Komisja wymusza działania na rządzie, jest to więc dobra wiadomość dla pacjentów - mówi dziennikarce RMF FM Tomasz Szelągowski, szef Federacji Pacjentów Polskich. Wielokrotnie zwracaliśmy się do ministra Bartosza Arłukowicza o przyspieszenie prac nad dyrektywą, ale nie było to dla niego priorytetem. Dlatego te działania Brukseli to dla nas wsparcie, a nie działanie przeciwko Polsce - dodaje.

Zdaniem Szelągowskiego Unia Europejska ma długofalową strategię, której brak polskiemu ministrowi. Arłukowicz skupia się jedynie na obniżeniu kosztów dla NFZ, ale przez to obniża także jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych dla Polaków - zauważa.

Czytaj więcej na  http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ue-naciska-na-polski-rzad-ws-leczenia-za-granica-to-dobrze-d,nId,1072184?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=msie