Napisz do nas Masz pytanie?

Badanie przedoperacyjne przed operacją zaćmy

Aby móc zaproponować pacjentowi najlepsze rozwiązanie dla jego oczu, musimy poznać je szczegółowo. Decyzja o dopuszczeniu chorego do zabiegu jest tak poważna, że nie wyobrażamy sobie ominięcia tej procedury, polegając jedynie na wynikach dostarczanych przez pacjenta, lub na wykonaniu pobieżnych badań. A do tego będą nam służyć wyniki szczegółowego badania przedoperacyjnego.

Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Należy przyjechać z osobą towarzyszącą, ponieważ po zakropeniu oczu, z rozszerzonymi źrenicami, nie można kierować samochodem.

 

A jak dokładnie przebiega?

Rozpoczyna się od spisania tak zwanej historii medycznej. Pielęgniarka pyta szczegółowo o historię chorób wad wzroku w rodzinie, wypytuje pacjenta o choroby oczu, ale nie tylko - np. również o cukrzycę, nadciśnienie, alergie, przebyte inne operacje i inne ważne dane mogące mieć wpływ na przebieg i wynik zabiegu. Jak również spisuje listę przyjmowanych przez pacjenta leków. 

Następnie pielęgniarka mierzy okulary, z których pacjent aktualnie korzysta, na specjalnym urządzeniu zwanym fokometrem. Testuje czytanie w okularach i bez okularów. NeoVize - Badanie przedoperacyjne przed operacją zaćmy

Autorefraktometrem mierzy wady refrakcji – wadę dioptryczną oka oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest bardzo ważny w każdym wieku, ponieważ jeżeli jest podwyższony, może to być spowodowane jaskrą.

Dalszym etapem badania przedoperacyjnego jest badanie biometryczne oka, w którym przeprowadzane są różne pomiary oka, a wyniki tych pomiarów są parametrami wyjściowymi do obliczenia wartości dioptrycznej nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, która będzie wszczepiona podczas operacji zaćmy.

Jeśli zaćma jest już w stanie zaawansowanym i niektóre wartości nie mogą być zmierzone z powodu za bardzo zmętniałej soczewki, stosujemy badanie ultrasonograficzne oka (USG).

Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest ocena tylnego odcinka oka, którą przeprowadza się po tzw. zakropieniu oka. Pielęgniarka zakropi oczy specjalnymi kroplami, które rozciągną źrenicę. Krople są absolutnie bezbolesne. Pielęgniarka wykona badanie na tomografie optycznym (badanie OCT). Na tym etapie można ujawnić ewentualne ukryte krwawienie, uszkodzenia siatkówki czy chorobę AMD (zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki). 

NeoVize - Badanie przedoperacyjne przed operacją zaćmy

Badanie przedoperacyjne zakończone jest konsultacją okulistyczną. Lekarz okulista przeprowadzi szczegółowe badanie tylnego i przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej. Zaproponuje i omówi z pacjentem najbardziej odpowiednie rozwiązanie leczenia zaćmy.

Współczesna medycyna oferuje szereg możliwości , dzięki którym możemy zaoferować nie tylko usunięcie zaćmy, ale równocześnie także uzyskanie podczas jednego zabiegu szeregu korzyści, np. pozbycie się noszenia okularów, korekcję astygmatyzmu i inne.

Proszę pytać o możliwości okulistę podczas badania przedoperacyjnego lub skontaktować się bezpośrednio z nami.

W dniu badania wstępnego należy przynieść do kliniki:

  • wszystkie używane okulary (do pomiaru),
  • spis zażywanych lekarstw.